First Mover: OKEx Klucz prywatny Snafu wysyła Bitcoin niższe w miarę wzrostu DeFi w Chinach

Bitcoin (BTC) spadł o 2% w piątek, najbardziej w ciągu trzech tygodni, po tym jak rynek został wystraszony ogłoszeniem, że krypto walutowa giełda OKEx zawiesiła wypłaty, ponieważ założyciel Mingxing “Star” Xu został podobno zatrzymany przez policję.

Władza wykonawcza jest posiadaczem prywatnego klucza potrzebnego do autoryzacji wypłat, a to stało się niemożliwe, ponieważ nie było z nim kontaktu, giełda napisała w ogłoszeniu opublikowanym w piątek rano. Urzędnicy z OKEx, który ma siedzibę na Malcie, ale kierowany jest przez chińską kadrę kierowniczą, powiedzieli, że sprawa dotyczyła spraw osobistych, a nie wymiany i nie powinna wpływać na bieżące interesy.

Handlowcy stwierdzili, że wpływ ceny może być krótkotrwały. “Nie sądzę, aby ta wiadomość zabarwiła BTC w niewłaściwy sposób, tak samo jak to miejsce,” powiedział CoinDesk Vishal Shah, inwestor i założyciel giełdy Alpha 5.

Ruchy rynku

Zdecentralizowane finanse, czyli DeFi, to jeden z najgorętszych trendów w branży kryptograficznej. Nic więc dziwnego, że szał DeFi trafiłby do Chin, które mimo rządowych ograniczeń w handlu i sprzedaży żetonów mają aktywną społeczność kryptokurrency. Chińskie startupy odgrywają kluczową rolę w rozkwicie DeFi dzięki wysoce zlokalizowanym i zwinnym adaptacjom zachodnich projektów, a także aparatowi marketingowemu, który jest zorientowany laserowo na chińskie społeczności kryptograficzne – twierdzą obserwatorzy z branży.

Od lipca do połowy października, liczba wyszukiwań DeFi wzrosła na chińskiej platformie mediów społecznościowych WeChat. Według indeksu WeChat, narzędzia do analizy danych, które obejmuje wyszukiwanie słów kluczowych, artykułów i przeszukiwanie do przodu w momentach WeChat, liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie w tym okresie. Główne projekty Defi, takie jak NEST, DForce i YFII, wszystkie z ogromnym chińskim śledztwem, zebrały w ciągu kilku tygodni miliony dolarów i zajęły pierwsze miejsce w rankingu TVL na DeFi Pulse. Chiny często mają reputację kraju, który przystosowuje zachodnie produkty do lokalnych rynków, a w niektórych przypadkach naśladuje je. Złożony domniemany chiński DForce “ukradł” swój kod, a chiński zakład wydobycia płynności YFII sklonował inny zagraniczny projekt, Yearn.Finance (YFI).

“Co prawda, wiele chińskich projektów kopiuje kod od zachodnich pionierów DeFi, takich jak lider płynności Yearn.Finance i zdecentralizowanej wymiany UniSwap”, powiedział współzałożyciel Nervos, Guoning Lü, CoinDesk. “Jednak chińskie firmy wprowadzają innowacje w zakresie lokalizacji oryginalnych produktów, co sprawia, że produkty DeFi są bardziej popularne w kraju”. – David Pan Czytaj dalej: W jaki sposób DeFi Craze dotarł do Chin

Zegarek Bitcoin

Bitcoin jest w dół, ale nie na zewnątrz i mało prawdopodobne, aby zobaczyć krach cenowy z powodu ogłoszenia, że cyfrowa giełda aktywów OKEx zawiesiła wypłatę.

Waluta kryptograficzna jest obecnie w obrocie blisko $11,300, co oznacza spadek o 2% w tym dniu. Ceny spadły z 11.519$ do 11.231$ w ciągu 30 minut do 04:30 UTC, mniej więcej w tym samym czasie, w którym zostało ogłoszone ogłoszenie giełdy, zgodnie z indeksem cen Bitcoinów CoinDesk.

Spółka OKEx ogłosiła bezterminowe zawieszenie wypłat, twierdząc, że jeden z jej prywatnych posiadaczy kluczy współpracuje z policją w śledztwach i w związku z tym nie ma z nią kontaktu. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, tym posiadaczem klucza prywatnego jest założyciel giełdy, Mingxing Xu.

W związku z tym nastroje na rynku mogą przez pewien czas pozostawać słabe, aczkolwiek krach cenowy wydaje się mało prawdopodobny.

“Nie sądzę, aby BTC koniecznie zanurkowała stąd” – powiedział CoinDesk Denis Vinokourov, szef działu badań w londyńskim centrum maklerskim Bequant. “Przepływ funduszy może szukać miejsc, które mają siedzibę w krajach o bardziej przejrzystej postawie regulacyjnej i perspektywach politycznych.”

Poza tym, krypto waluta pochłonęła ostatnio większe wstrząsy, takie jak oskarżenie BitMEX przez amerykańskich regulatorów, opieka zdrowotna prezydenta Donalda Trumpa i fiskalny impas w Stanach Zjednoczonych.

Przy cenach utrzymujących się powyżej poprzedniego poziomu oporu, wynoszącego 11 200 USD (18 września), natychmiastowa tendencja wzrostowa pozostaje bycza. Krypto waluta może powrócić do azjatyckich szczytów sesji powyżej 11 500 USD, ponieważ amerykańskie kontrakty futures na akcje wskazują na potencjalne odwrócenie nastrojów związanych z ryzykiem w tym tygodniu.

– Omkar Godbole